تجهیزات خانه نقش مهمی در زندگی انسان معاصر در خانه دارد. لوازم خانگی کلیدی برای انجام کارهای مختلف روزمره همه ما است؛ مانند پخت و پز، نظافت، و…

تجهیزات به طور موثر کار می کنند و به ما در فعالیت های زندگی روزمره کمک می کنند. هنگام انتخاب لوازم خانگی باید دقت کنیم که محصولاتی را انتخاب نماییم که کم مصرف، سازگار با محیط زیست، ماندگاری طولانی و صرفه جویی در زمان و انرژی ما داشته باشد.

برای شروع به استفاده کردن هر لوازم آشپزخانه باید ابتدا راهنمای استفاده از لوازم خانگی را بدانیم. گاهی بعضی لوازم به طرز هوشمندانه ای طراحی شده اند و پاسخگوی چندین نیاز شما هستند.برای مثال اجاق گاز با هودی یکی می شود. در ادامه ی مقاله به شما نکاتی برای راهنمای استفاده از لوازم خانگی آموزش می دهیم تا با خیال آسوده شروع به استفاده کردن اشیای خود کنید.

 

آشنایی با لوازم خانگی و تکنولوژی
آشنایی با لوازم خانگی و تکنولوژی

آشنایی با لوازم خانگی و تکنولوژی

لوازم خانگی و تجهیزات به طور متوسط ​​25٪ از کل مصرف انرژی مسکونی در سراسر ایران را تشکیل می دهند. با این حال، این نسبت بسته به آب و هوا، انواع لوازم خانه و نحوه استفاده از آنها در خانواده متفاوت است. گرمایش و سرمایش حدود 40 درصد از مصرف انرژی خانگی را مصرف می کند.

لوازم خانگی به اوج تقاضای برق نیز دارند، که به افزایش شدید مصرف برق اشاره دارد که در زمان های خاصی اتفاق می افتد (مثلاً بین ساعت 5 تا 8 بعد از ظهر زمانی که مردم از محل کار به خانه می آیند و تهویه مطبوع، تلویزیون، چراغ ها و سایر وسایل خود را روشن می کنند).

انتخاب هوشمندانه هنگام خرید و استفاده از لوازم خانگی می تواند در مصرف انرژی و هزینه صرفه جویی کند و اوج تقاضا را کاهش دهد. دستگاه های هوشمند جدید می توانند به شما کمک کنند تا میزان بهره وری انرژی را بهتر برنامه ریزی کنید.

برچسب رتبه بندی انرژی

برچسب رتبه بندی انرژی

این برچسب به شما می گوید که دستگاه در مقایسه با سایر دستگاه های هم نوع و هم اندازه چقدر کارآمد است. برچسب روی اکثر لوازم خانگی یک امتیاز ستاره از 1 تا 6 ستاره را نشان می دهد: هر چه تعداد ستاره بیشتر باشد، محصول کارآمدتر است. محصولاتی که بیش از 6 ستاره دارند، می توانند یک برچسب تغییر یافته با یک “تاج” از ستاره های اضافی نشان دهند که مقیاس را تا 10 ستاره افزایش می دهد.

برچسب رتبه بندی انرژی همچنین مصرف تخمینی برق سالانه را بر حسب کیلووات ساعت در سال نشان می دهد. توجه به این رقم هنگام مقایسه محصولات بسیار مهم است، زیرا یک مدل بزرگ با امتیاز ستاره مشابه با مدل کوچکتر، برق بیشتری مصرف می کند.

هنگام در نظر گرفتن خرید یک دستگاه جدید، بسیاری از افراد رتبه بندی ستاره محصولات جدید را با برچسب محو شده روی برچسب موجود خود مقایسه می کنند، اما این می تواند گمراه کننده باشد. برای اکثر لوازم خانگی، مقیاس های رتبه بندی در طول زمان تنظیم شده اند تا تغییرات فناوری و عملکرد را در نظر بگیرند. عدد مصرف انرژی (معمولاً کیلو وات یا کیلووات ساعت) روی برچسب قابل اعتمادترین مبنای برای مقایسه وسایل قدیمی و جدید است.

چگونه می توانیم ساعات کارکرد دستگاه را در روز تخمین بزنیم؟

با یافتن میزان مصرف انرژی سالانه یک محصول می توانید میزان هزینه بهره برداری و طریقه مصرف لوازم خانگی خود را تخمین بزنید. برای تخمین تعداد ساعات کارکرد دستگاه دو راه وجود دارد:

  • تخمین تقریبی

اگر از میزان استفاده روزانه از یک دستگاه مطلع هستید، می توانید تقریباً تعداد ساعات کارکرد آن را تخمین بزنید. به عنوان مثال، اگر می دانید که به طور معمول روزانه حدود 4 ساعت تلویزیون تماشا می کنید، و یا پنکه خانه خود را هر شب 4 روشن می کنید، می توانید از این تعداد ساعت ها استفاده کنید. برای تخمین تعداد ساعاتی که یک یخچال واقعاً با حداکثر توان خود کار می کند، کل زمان وصل شدن یخچال را بر سه تقسیم کنید. یخچال ها، اگرچه همیشه «روشن» هستند، اما در واقع برای حفظ دمای داخلی خود به صورت چرخشی روشن و خاموش می شوند.

  • یک گزارش بگیرید

این راه بدین حالت است که شما از تمام ساعات استفاده از محصول خود، شروع به یادداشت برداری می کنید. برای مثال، می توانید هر بار که از مایکروویو خود استفاده می کنید، با رایانه خودکار می کنید، تلویزیون خود را تماشا می کنید، یا چراغی را در اتاق یا بیرون از خانه روشن می گذارید، زمان پخت همه را بنویسید.

برچسب رتبه بندی وات
برچسب رتبه بندی وات

برچسب رتبه بندی وات

بر روی برخی از لوازم خانگی ها وات ذکر شده است. وات به معنای حداکثر توان مصرفی دستگاه است. سه راه برای یافتن وات مصرفی دستگاه وجود دارد:

  • مهر بر روی دستگاه

میزان وات اکثر دستگاه ها معمولاً در قسمت پایین یا پشت دستگاه یا روی پلاک نام آن درج می شود. بسیاری از دستگاه ها دارای طیف وسیعی از تنظیمات هستند، بنابراین مقدار واقعی میزان وات به نحوه ی استفاده شما بستگی دارد. به عنوان مثال، یک دستگاه رادیویی با صدای زیاد، انرژی بیشتری نسبت به یک مجموعه با صدای کم مصرف می کند. یک فن با سرعت بالاتر نسبت به یک مجموعه با سرعت پایین تر انرژی بیشتری مصرف می کند. میزان واتی که برای راهنمای استفاده از لوازم خانگی ذکر می شود به صورت تخمینی و استاندارد استفاده است.

  • میزان مصرف آمپر دستگاه خود را در میزان مصرف ولتاژ دستگاه ضرب کنید

اگر وات روی دستگاه ذکر نشده باشد، همچنان می توانید با یافتن میزان انرژی مصرفی جریان الکتریکی (بر حسب آمپر) و ضرب آن در ولتاژ استفاده شده توسط دستگاه، آن را تخمین بزنید. اکثر لوازم خانگی در ایالات متحده از 120 ولت استفاده می کنند. وسایل بزرگتر مانند خشک کن لباس و اجاق گاز برقی از 240 ولت استفاده می کنند. برای راهنمای استفاده از لوازم خانگی برخی شرکت ها به جای وات، آمپر را روی دستگاه مهر می کنند و یا در دفترچه راهنمای استفاده از لوازم خانگی ذکر می کنند.

 

برچسب رتبه بندی آب
برچسب رتبه بندی آب

برچسب رتبه بندی آب مصرفی

صرفه جویی در مصرف آب باعث صرفه جویی در هزینه ها و فشار کمتری بر منابع آبی ما می شود. طرح برچسب گذاری و استانداردهای بهره وری آب (WELS) یک طرح ملی برچسب گذاری اجباری برای برخی کالاهای سفید و برخی دیگر از محصولات لوله کشی است. با کمک این برچسب به راحتی راهنمای استفاده از لوازم خانگی را یاد می گیرید و به اندازه آب را مصرف می کنید.

برچسب رتبه بندی آب دارای 1 تا 6 ستاره است. هر چه ستاره های بیشتری نشان دهد، لوازم خانگی شما آب بیشتری نیاز دارد.

این برچسب رتبه بندی ستاره، میزان مصرف آب برای هر بار استفاده ی ماشین ظرفشویی، لباسشویی و خشک کن لباس و.. است. کل مصرف آب در هر چرخه شستشو در شرایط آزمایش نیز در دفترچه ی راهنمای استفاده از لوازم خانگی نیز ذکر می شود.

نتیجه گیری

میزان مصرف انرژی محصول مهم ترین عامل برای استفاده از لوازم خانگی می باشد. با توجه به برچسب راهنمای محصول که بر روی تمامی محصولات چسبانده می شود می توانید راهنمای استفاده از لوازم خانگی خود را پیدا کنید.

مشاوره : در صورت نیاز به مشاوره رایگان لطفاً از طریق کانال های ارتباطی با ما در تماس باشید و یا جهت ثبت درخواست تعمیر کلیک کنید.

واتساپ : 09912627431                                                شماره تماس:09146676032


دریا سرویس آذر