هزینه پشم و لباس های پشمی شستشو را ضروری می کرد، بنابراین تمدن های اولیه لباس های خود را در رودخانه ها می شستند. قبل از اختراع مواد شوینده، از بین بردن کثیفی و لکه از لباس نیاز به قدرت عضلانی زیادی داشت. لباس‌شویی به معنای پیچاندن و زدن لباس‌ها به سنگ‌های رودخانه، کوبیدن لباس‌ها، و استفاده از پارو و تخته لباسشویی برای از بین بردن کثیفی الیاف بود.

"</h2

شستن لباس در تمدن های گذشته

قبل از اختراع مواد شوینده مدرن، تمدن های گذشته از چربی حیوانی یا شیره برای شستن لباس ها استفاده می کردند. در مواقع دیگر از لیموترش استفاده می‌کردند برای شستن لباس‌ها. مواد پاک کننده دیگری نیز مورد استفاده قرار می گرفت، مانند ناترون، که در مصر باستان یک ماده تمیزکننده مطلوب برای بدن و لباس بود.

به دلیل نیازهای فیزیکی کار، شستن لباس به چند بار در سال محدود می شد و به مردان واگذار می شد. در واقع، در روم باستان، شغل شست و شوی وظیفه ای بود که توسط مردان انجام می شد که از لباس های مستعمل تقریباً کل شهر خود مراقبت می کردند. از نظر تاریخچه لباسشویی، این آغاز ماهیت اشتراکی لباسشویی بود.

بر خلاف روم باستان، اروپاییان قرون وسطی تمایل داشتند به نیروهای خود متکی باشند تا خدمات عمومی در مورد لباسشویی. اغلب این کار در سواحل رودخانه انجام می شد، حتی اگر رودخانه ها یخ زده بودند. برای این منظور از ابزارهای ویژه ای استفاده شد خفاش های شستشو و تخته های شستشو. از آنها برای به هم زدن لباس در آب جاری استفاده می شد تا کثیفی ها خارج شود و پارچه در هنگام خشک شدن صاف می شد. در آن زمان هیچ اتوکشی انجام نمی شد.

پس از شستشوی کامل، لباس ها صاف روی زمین قرار گرفتند تا نور خورشید سفید کننده و خشک شود. واضح است که چنین تمرینی یک روال هفتگی نبود و فقط هر چند وقت یکبار انجام می شد، زمانی که مقدار زیادی لباس کثیف جمع می شد. قسمت‌های ظریف‌تر مانند یقه‌های توری، تزئینات و زیر پیراهن‌ها به‌طور جداگانه و اغلب با روش‌های کمتر تهاجمی شسته می‌شوند.

صابون، که عمدتاً از صابون نرم ساخته شده از خاکستر و چربی حیوانی ساخته شده بود، توسط لباسشویی استفاده می شد که برای کار خود دستمزد دریافت می کرد. صابون در قرون وسطی به ندرت توسط فقیرترین مردم استفاده می شد، اما در قرن 18 صابون نسبتاً گسترده بود: گاهی اوقات برای لباس های ظریف تر و برای از بین بردن لکه ها نگهداری می شد، اما برای کل شستشو استفاده نمی شد. نشاسته نیز برای کتان و لباس های با کیفیت بهتر در دسترس بود.

"</h2

تاریخچه لباسشویی و اولین ماشین لباسشویی

شستشوی لباس‌های دستی (یا پا) برای قرن‌ها حاکم بود تا اینکه اولین ماشین لباسشویی توسط H. Sidgier بریتانیایی در سال 1782 طراحی شد. این ماشین شامل یک قفس با میله‌های چوبی و دسته‌ای برای چرخاندن بود. از این طرح در اواخر دهه 1800، شرکت‌های مختلف شروع به کار کردند. طبل گردان جیمز کینگ در سال 1851 آمد. پس از مدت کوتاهی درام گردان با حرکت معکوس از همیلتون اسمیت در سال 1858 ساخته شد.

اولین ماشین‌های لباسشویی دستی با استفاده از یک اهرم برای حرکت دادن یک سطح منحنی روی سطح دیگر و مالیدن لباس‌ها بین دو سطح آجدار، حرکت دست انسان روی تخته لباسشویی را تقلید می‌کردند. این نوع واشر اولین بار در سال 1846 در ایالات متحده ثبت شد .موتور در زیر دستگاه محافظت نمی شد و آب اغلب به داخل آن می چکید و باعث اتصال کوتاه و شوک های تکان دهنده می شد. تا سال 1911، امکان خرید ماشین‌های لباسشویی نوسانی، استوانه‌ای و خانگی با وان‌های فلزی که بر روی قاب‌های آهنی زاویه‌دار با سیلندرهای فلزی یا چوبی سوراخ‌دار در داخل نصب شده بودند، وجود داشت.

اولین شرکت تولید ماشین لباسشویی

برادران بیتی از فرگوس، انتاریو اولین شرکتی بود که ماشین لباسشویی همزن تولید کرد. ماشین‌های اولیه بیتی دارای وان‌های مسی آجدار بودند که روکش نیکل یا نیکل کروم داشتند. در ایالات متحده، اولین شرکتی که از فناوری همزن استفاده کرد Maytag بود. جهت گیری عمودی این ماشین ها به استاندارد صنعتی تبدیل شد که جایگزین محور چرخش افقی ماشین های قبلی شد.

از دهه 1920، ورق فلزی میناکاری شده سفید جایگزین وان مسی و پایه های آهنی زاویه دار شد. در اوایل دهه 1940، فولاد لعابی به عنوان بهداشتی تر، تمیز کردن آسان تر و ماندگاری بیشتر نسبت به سایر روکش ها استفاده و فروخته می شد. دامن ورق فلزی نیز به گونه ای طراحی شده بود که تا زیر سطح پایه موتور کشیده شود.

در اوایل دهه 1920، تعدادی از ماشین های کانادایی با آبگرمکن های گازی یا برقی داخلی عرضه شدند. در دهه 1930، آبگرمکن های خانگی در بسیاری از خانه ها وجود داشت و بخاری ماشین لباسشویی کاربرد چندانی نداشت. اضافه شدن یک پمپ تخلیه موتوری در این زمان، دستگاه را یک قدم به اتوماسیون کامل نزدیک‌تر کرد.

توسعه بعدی ماشین لباسشویی نصب یک دستگاه زمان بندی ساعت بود که به ماشین اجازه می داد برای مدت زمان از پیش تعیین شده چرخه شستشو کار کند. اکنون، اپراتور دیگر نیازی به نظارت مداوم بر عملکرد خود ندارد.

در اوایل دهه 1950، بسیاری از تولیدکنندگان آمریکایی ماشین‌هایی را با ویژگی خشک کردن چرخش برای جایگزینی دستگاه پیچ‌شکن که دکمه‌ها را حذف می‌کرد و باعث تصادفات مو و دست می‌شد، عرضه می‌کردند. در سال 1957، جنرال الکتریک ماشین لباسشویی مجهز به 5 دکمه فشاری برای کنترل دمای شستشو، دمای آبکشی، سرعت هم زدن و سرعت چرخش را معرفی کرد.

مشاوره : در صورت نیاز به مشاوره رایگان لطفاً از طریق کانال های ارتباطی با ما در تماس باشید و یا جهت ثبت درخواست تعمیر کلیک کنید.

واتساپ : 09912627431                                                شماره تماس:09146676032


دریا سرویس آذر